About the Journal

PROCES RECENZIJE

Jednom kad je rukopis poslan, on se dodjeljuje uredniku koji je najprikladniji za rukovanje njime, na osnovu predmeta rukopisa i dostupnosti urednika. Ako urednik utvrdi da rukopis nije dovoljno kvalitetan za prolazak kroz uobičajeni postupak recenzije ili ako predmet rukopisa nije primjeren fokusu časopisa, urednik odbija rukopis bez daljnje obrade.

Ako urednik utvrdi da je poslani rukopis dovoljno kvalitetan i spada u fokus časopisa, on/ona dodjeljuje rukopis najmanje 1 i najviše 5 vanjskih recenzenata na recenziju. Recenzenti dostavljaju svoje izvještaje o rukopisima, zajedno s preporukama za jednu od sljedećih radnji, uredniku:

Prihvati podnošenje (Objavi nepromijenjeno)
Potrebne revizije (razmotriti nakon manjih promjena)
Ponovo pošaljite na pregled (razmotrite nakon većih promjena)
Odbijanje podnošenja (odbijanje: rukopis je manjkav ili nije dovoljno nov)

Kada su svi recenzenti predali svoje izvještaje, urednik može dati jednu od sljedećih uredničkih preporuka: Objavi nepromijenjeno, Razmotri nakon manjih promjena, Razmotri nakon velikih promjena, Odbaci.

Ako urednik preporuči "Objavi nepromijenjeno", rukopis se prihvaća za objavljivanje.

Ako urednik preporučuje „Razmotrite nakon manjih promjena“, autori se obavještavaju da pripreme i predaju konačnu kopiju svog rukopisa sa potrebnim manjim izmjenama koje su predložili recenzenti. Urednik pregledava revidirani rukopis nakon što su autori napravili manje izmjene. Kad se urednik zadovolji konačnim rukopisom, potvrda se može prihvatiti.

Ako urednik preporučuje "Razmotriti nakon velikih promjena", preporuka se saopštava autorima. Očekuje se da će autori revidirati svoje rukopise u skladu s promjenama koje su preporučili recenzenti i da će svoje revidirane rukopise dostaviti na vrijeme. Jednom kada je revidirani rukopis poslan, urednik tada može dati uredničku preporuku koja može biti „Objavi nepromijenjeno“ ili „Razmotri nakon manjih promjena“ ili „Odbaci“.

Ako urednik preporučuje odbacivanje rukopisa, odbijanje je trenutno. Takođe, ako dva recenzenta preporuče odbacivanje rukopisa, odbijanje je trenutno. Rad uredništva daje urednicima ovlaštenje da odbiju bilo koji rukopis zbog neprimjerenosti predmeta, nekvaliteta ili netačnosti rezultata. Urednik ne može sebe dodijeliti za vanjskog recenzenta rukopisa. Ovo želi osigurati kvalitetan, pošten i nepristran postupak recenzije svakog rukopisa koji se pošalje časopisu, jer bilo koji rukopis mora preporučiti jedan ili više (obično dva ili više) vanjskih recenzenata zajedno s urednikom zaduženim rukopis kako bi bio prihvaćen za objavljivanje u časopisu.

Proces recenzije je dvostruko slijepi, tj. Recenzenti ne znaju ko su autori rukopisa, a autori nemaju pristup informacijama o tome ko su recenzenti. Bez značajnih doprinosa recenzenata objavljivanje časopisa ne bi bilo moguće.

IZDAVAČKA ETIKA

Naša Izjava o etici i zloupotrebi objavljivanja temelji se na „Kodeksima ponašanja i smjernicama najbolje prakse“ koji je razvio Odbor za etiku objavljivanja (COPE) (http://publicationethics.org/resources/code-conduct). Međunarodni standardi za urednike i autore razvijeni su na 2. WCRI (vidi http://publicationethics.org/resources/international-standards-for-editors-and-authors).

Odluke o objavljivanju: Urednik je odgovoran za odlučivanje koji od članaka prijavljenih u časopisu treba objaviti. Urednik se može voditi politikama uredništva časopisa i ograničiti pravnim zahtjevima koji će tada biti na snazi ​​u vezi s klevetom, kršenjem autorskih prava i plagijarizmom. Urednik se može dogovarati s ostalim urednicima ili recenzentima u donošenju ove odluke.

Fair play: Urednik u bilo kojem trenutku procjenjuje rukopise na osnovu intelektualnog sadržaja bez obzira na rasu, spol, seksualnu orijentaciju, vjersko uvjerenje, etničko porijeklo, državljanstvo ili političku filozofiju autora.

Povjerljivost: Urednik i bilo koje uredništvo ne smiju odavati bilo kakve informacije o dostavljenom rukopisu nikome osim odgovarajućem autoru, recenzentima, potencijalnim recenzentima, ostalim uredničkim savjetnicima i izdavaču, prema potrebi.

Objavljivanje i sukob interesa: Neobjavljeni materijali otkriveni u dostavljenom rukopisu ne smeju se koristiti u istraživanju urednika bez izričitog pismenog pristanka autora.

Dužnosti recenzenata

Doprinos uređivačkim odlukama: Stručna recenzija pomaže uredniku u donošenju uredničkih odluka i kroz uredničku komunikaciju s autorom koji može pomoći i autoru u poboljšanju rada.